U Beogradu je posle višemesečne najave otvorena Share konferencija. Najavljena kao nešto novo i drugačije Share konferencija je pretila da bude zaista nešto novo i drugačije. I zaista kada pogledate listu učesnika i teme sve je bilo tu…
Piše: Peđa POPOVIĆ
Obuzdavanje svemoći korporacija, ukazivanje na sve veće raslojavanja na bogate i siromašne, borba protiv zloupotrebe intelektualnih prava, sloboda deljenja, pravo na obrazovanje, solidarnost…gotovo da je zazvučalo kao revolucija.
Da se neka od predavanja otvore za javnost, da se razgovara o navedenim temama iz lokalne perspektive, da pomenuti Samir Alliouju umesto pred korporacijskim službenicima podeli na otvorenom prostoru stavove sa onima koji podržavaju ideju slobode na internetu ili bi hteli da više saznaju o tome, da učesnici festivala razgovaraju sa gostima, da se nađe način da u ovako jako sponzorisanom događaju što više mladih vidi nešto novo, drugačije a da pri tom ne mora da plati nekoliko hiljada dinara…
Međutim, umesto, kako najaviše novog značenja festivala, novog pristupa, novih ideja dobili smo dobro organizovan korporativni događaj i korporativne ljude na njemu. A tamo deljenja nema.
Zato ima naplaćivanja, poput cene od 160 dinara za flašicu vode, neinventivnih predavanja u kojima se mogu čuti opšte stvari koje se mogu pročitati na sajtovima za 15-ak minuta…A o interaktvnosti poput pitanja, razgovora, razmene ideja da ne govorimo…
Tako je bilo po malo paradoksalno (ili tužno?) gledati predsednika Piratske partije Samira Alliouja kako kritikuje kopirajterski sistem okružen u dobroj meri upravo ljudima protiv čijih principa se bori,. Istovremeno veliki deo onih koje ta pitanja zanimaju, moraće kao i do sada da se zadovolje deljenjem sadržaja preko interneta nisu mogli da izdvoje nekoliko hiljada dinara za kartu…
A možda je to bila neka fora?
Možda je bila i fora da se sponzori (naravno korporacije) kriju do poslednjeg dana kako bi moglo da se priča o Share-u kao nekom drugačijem događaju…
No izbegavanje nazivanja stvari pravim imenom nije ništa orginalno u našem društvu pa tako izgleda ni Exit/Share nije izuzetak.
Jer umesto Share dobili smo Sale.
Umesto nečeg novog dobili smo fake.
Umesto interakcije jednosmerni protok.
(Objavljeno na sajtu yellow cab yc.rs http://www.yc.rs/sr/magazin/kolumne/story/3623/Za%C5%A1to+ka%C5%BEe%C5%A1+Share+a+misli%C5%A1+na+Sale.html
republikovano na sajtu e-novine.com http://www.e-novine.com/drustvo/46484-Zato-kae-SHARE-misli-Sale.html)